Broj dana bolovanja u prvom polugodištu 2018. veći je za 682.357 dana u odnosu na isto razdoblje 2017. godine, izvijestio je HZZO, a udruga obiteljskih liječnika upozorava da zaposlenici javnih poduzeća od liječnika često traže da im produže bolovanje kako bi dobili naknadu od firme.
“Mnoga javna poduzeća s iznosom od nekoliko tisuća kuna pomažu svoje djelatnike ako su na bolovanju duljem od 3 mjeseca, što se često zna zlorabiti zahtjevima da bolovanja traju dulje od 90 dana kako bi se iskoristila ta naknada”, kažu u Koordinaciji liječnika obiteljske medicine (KoHOM).
Predsjednica udruge KoHOM Vikica Krolo za Index je rekla kako isplata naknade u načelu nije loša ideja, ali da nije u redu takvo iskorištavanje.
“To nije dobro ni za nas doktore jer nas pacijenti ponekad traže i da im produžimo bolovanje, iako im realno ne treba dulje, a sve kako bi još dobili naknadu”, rekla nam je dr. Krolo.
Naknade od 2.500 kn pa na više.
Tako je HŽ Infrastruktura lani prema svom Kolektivnom ugovoru isplatila 197 potpora za bolovanje u visini 2.500 kn.
U 2017. godini u HEP grupi (bez HOPS-a) isplaćeno je 196 naknada za bolovanje dulje od 180 dana, a kod njih je naknada 1000 kuna veća od HŽ-a.
Croatia Airlines za neprekidno bolovanje u trajanju dužem od 90 dana jednom u godini isplaćuju naknadu od 2500 kuna, a lani su je isplatili za 18 zaposlenika.
Hrvatska poštaje u 2017. temeljem Kolektivnog ugovora isplatila ukupno 400 solidarnih pomoći.
Itd…
Komentari