Brodarski institut Zagreb nakon 73 godine postojanja ide u likvidaciju, odlučila je Vlada RH.
Tvrtka koja se, među ostalima, bavila i projektiranjem brodova tako slijedi put pojedinih domaćih brodogradilišta koja su u međuvremenu nestala, dok se većina ostalih više ili manje uspješno bori sa stečajem. I Brodarski institut je prošao tri stečaja, ali Vlada je jučer neuspješnim pokušajima donošenja plana restrukturiranja rekla dosta i odlučila je da se Institut likvidira. No, i taj će postupak poprilično koštati državu koja će Institutu dati 60 milijuna kuna kako bi pokrio svoje obveze prije likvidacije. Ne čini to država iz brige za vjerovnike, nego zato što ne želi izgubiti vrijedne nekretnine što ih Institut ima, a čija se vrijednost procjenjuje na oko 300 milijuna kuna.
Brodarski institut je dužan 60 milijuna kuna, a nekretnine mu vrijede 300 milijuna kuna!
Novcem koji će Vlada doznačiti Brodarskom institutu platit će se dugovi vjerovnicima i time će se izbjeći mogućnost da netko od vjerovnika aktivira založna prava na nekretninama.
A upravo su one glavni razlog likvidacije tog poduzeća. Rade se naime o starom prokušanom receptu po kojem građevinski investitori bliski političarima dolaze do vrijednih zemljišta. Ovo se nalazi u samom srcu Novog Zagreba, blizu Avenue Malla gdje cijena kvadrata stana ide preko 3.500 €.
Zar sama logika ne govori da je Brodarski sam mogao prodati samo dio svojih nekretnine, podmiriti dugove i nastaviti dalje? Ali ne, atraktivno zemljište preveliki je mamac grabežljivcima oko HDZ-a.
Zato su uzaludni vapaji poput onog predstavnice radnika Marte Pedišić Buča:
– Neosporni interes RH, zbog budućih generacija, trebao bi biti Institut kao jezgra međunarodnog povezivanja znanstvenih ustanova RH u području pomorskih tehnologija, okosnica proširenja proizvodnih i tehnoloških mogućnosti industrije u RH u području pomorskih tehnologija /vodnih resursa, laboratorijski kompleks obnovljen i osuvremenjen iz fondova EU, centar za edukaciju studenata i srednjoškolaca u području tehničke kulture, centar za stručno-tehničku pomoć u skladu sa Strategijom nacionalne sigurnosti i Dugoročnih planom Oružanih snaga i centar za programe i planove smanjenja emisija vodenog prometa u RH. Zato se snažno protivimo odluci vlade, apelirala je Pedišić Buča.
No, bez ikakvih rezultata.
Brodarski institut ima prevrijedno zemljište da bi opstao. Sjetimo se samo kako su prošle stotine takvih tvrtki 90-tih godina pod vladom HDZ-a.
7-11-2021