O svim nepravdama koje donosi novi porez na nekretnine, koji bi trebao zaživjeti od 1.1.2025. mnogo se pisalo. Međutim, najveću nelogičnost predstavlja činjenica da tajkun Ivica Todorić, koji živi u dvorcu od više tisuća četvornih metara, NEĆE plaćati ni euro poreza, jer u njemu živi.
Istovremeno će neka bakica, umirovljenica, plaćati porez na naslijeđenu, razrušenu straćaru od 50 m2, negdje u Slavoniji. Jer i nju su HDZ-ovi umotvorci svrstali u ‘600 tisuća praznih nekretnina u Hrvatskoj’. A sve nekretnine u kojima se ne živi biti će oporezovane.
Iz HDZ-ove logike o 600 tisuća praznih nekretnina proizlazi da je svaki treći stan u Hrvatskoj nenastanjen jer je prema Popisu stanovništva u Hrvatskoj ukupno dva milijuna stanova – 1,4 milijuna nastanjenih, a ostali su prema HDZ-u – nenastanjeni.
Laž o 600 tisuća praznih stanova
”Vi koji živite u višestambenoj zgradi, svaki treći stan je prazan? Pazite, u to se ne ubrajaju stanovi koji se koriste za odmor (u koji vlasnici dolaze povremeno – to je druga kategorija, takvih je još 230 tisuća) već potpuno nenastanjeni. Da dobijete još malo osjećaja o kojim veličinama govorimo, znate li koliko smo novih stanova izgradili od samostalnosti do 2022.? Oko 450 tisuća. Dakle, u 30+ godina 450 tisuća novih stanova, a oni pričaju o 600 tisuća praznih stanova? Kao da smo Kina i njezini „ghost cities“, s nepreglednim morem novoizgrađenih praznih stambenih zgrada. Očigledno je da se veliki dio od tih 600 tisuća praznih stanova odnosi se na ruševne građevine, napuštene kućerke po selima od Ravnih kotara, preko Gorskog kotara do Slavonije, potleušica u mjestima u kojima mladi ljudi ne žele živjeti i sl.’, pojašnjava Ivica Brkljača, neovisni ekonomski analitičar.
Upozorava i na moguću neželjenu posljedicu mogućeg rušenja cijena nekretnina što vladajući i žele dobiti s uvođenjem poreza i spominjanjem tolikog broja praznih stanova.
”Koliko shvaćam, porezom se želi učiniti da ‘skupi kvadrati’ to više ne budu, da se više nekretnina nađe na prodaji i tako padnu cijene pa da ‘mladi mogu povoljnije doći do stana’. OK. Samo podsjetnik da je financijsko bogatstvo Hrvata masovno koncentrirano u nekretninama, a ako dođe do željenog ishoda pada cijena nekretnina, to će značiti i – masovno financijsko siromašenje Hrvata. Kako kaže ona izreka, pazite što želite jer bi se to moglo i – ostvariti”, zaključuje Brkljača.
2-9-2024. FOTO-yt
Komentari