Upravo objavljeni službeni podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo pokazali su da je u 2020. godini u bolnicama liječeno 134.546 pacijenata manje no u 2019. godini, što je pad od oko 19%.
Posebice izražen pad je u liječenju kroničnih bolesnika gdje je liječeno za četvrtinu manje bolesnika no u 2019. godini. Prosječna popunjenost kreveta je u tom periodu smanjena sa 71,65% na 57,11%. Tu se u svakom slučaju ne može govoriti o preopterećenju sustava s COVID-19 bolesnicima. Ali posljedice onemogućavanje liječenja ozbiljno bolesnim ljudima zbog koronavorusa tek će doći na naplatu u narednim godinama.
Loading…
-Radi se o psihozi straha i administrativnih prepreka za pristup sustavu zdravstva koje su onemogućile preko 130,000 ljudi da dobiju potrebnu zdravstvenu skrb. To je ono što zovem „cijena pandemije“, tj. svaki taj bolesnik je žrtva našeg odgovora na pandemiju. Dio njih je nažalost i preminuo i treba ih brojati kao žrtve našeg odgovora na pandemiju. Svaka zabrana, ograničenje ili odluka o tome da nešto smijemo, ili ne smijemo, ima svoju cijenu koju treba uzeti u obzir pri odlučivanju. Kroz desetljeća socijalizma smo naučili da državno upravljanje nije dobro za gospodarstvo i društvo. Isto tako je i sa zdravljem. Zdravlje treba biti stvar pojedinca i njegovog liječnika, a država samo mora stvoriti preduvjete da zdravstveni sustav može funkcionirati, smatra znanstvenik Gordan Lauc.
3-8-2021 FOTO-yt
Komentari