Rusko Ministarstvo vanjskih poslova objavilo je danas da će iz zemlje biti protjerano pet diplomata iz hrvatskog veleposlanstva u Moskvi, kao odgovor na protjerivanje ruskih diplomata iz Zagreba.
Povod je to da se pozabavimo odgovorom na pitanje, čemu uopće služi ogroman diplomatski aparat, osim uhljebljivanju HDZ-ovaca i SDP-ovaca, što hrvatski građani masno plaćaju? Zašto se primjerice hrvatskim veleposlanicima ne bi uvjetovao ostanak na toj funkciji povećanjem robne razmjene Hrvatske i zemlje u koju su poslani? To nikome ne pada na pamet.
Uspjeh hrvatske diplomacije- uhljebljivanje
Kada u Google tražilicu upišete ‘uspjeh hrvatske diplomacije’ jedini rezultat koji dobijete je izjava premijera Andreja Plenkovića kako je izbor Marije Pejčinović Burić za tajnicu Vijeća Europe ‘veliki uspjeh hrvatske diplomacije’. Je li itko više čuo za tu gospođu nakon što je izabrana na to lukrativno mjesto? Kakve je koristi Hrvatska kao država imala od toga? Apsolutno nikakve!
Možete li se sjetiti bilo kojeg uspjeha hrvatske diplomacije? Nešto što su napravili za Hrvatsku? Toga nema.
Ali zato ima lijepog života na visokoj nozi i naravno – skandala.
Primjerice, Marko Žaja, bivši veleposlanik u Francuskoj, nepravomoćno je osuđen na Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu na 20 mjeseci zatvora, uvjetno na dvije godine jer je, prema optužnici, za vrijeme svojeg mandata na prijevaru stekao gotovo 800 tisuća kuna državnog novca prikazavši sve to kroz fiktivni otkup umjetničkih djela.
Kockao u Las Vegasu državnim novcem
Neven Jurica, nekadašnji hrvatski veleposlanik u Washingtonu oštetio Ministarstvo vanjskih poslova za 120.815 američkih dolara, odnosno za najmanje 677 tisuća kuna.
Jurica je 2007. i 2008. godine “peglao” službene kreditne kartice i novčana sredstva diplomatske misije za osobne potrebe, pa tako i za svoje odlaske u kockarnice Las Vegasa gdje se kockao državnim novcem.
Švercao alkohol
Jovan Vejnović bio je veleposlanik u Libiji. Vejnović je optužen da je u ime hrvatskog veleposlanstva od početka 2006. do kraja 2008. u sedam navrata, koristeći se diplomatskom povlasticom, od tvrtke iz Kopenhagena naručio 5088 litara alkoholnih pića za 46.550 dolara. Pritom je manji dio bio namijenjen reprezentaciji veleposlanstva, a ostatak je završio kod osoba bez diplomatskog statusa. Prema tamošnjim zakonima, u Libiji je zakonom zabranjen promet alkoholnih pića za sve pravne i fizičke osobe, a diplomatska povlastica odnosi se samo na potrebe veleposlanstva i diplomatskih predstavništava.
USKOK je podigao optužnicu i protiv Sanje Balić-Vuković, bivše tajnice u hrvatskom veleposlanstvu u Tirani, koju se optužuje da je od 2005. do kraja 2007. zlouporabila položaj i ovlasti kako bi neovlašteno podigla više od 220.000 kuna. Prema optužnom prijedlogu, Sanja Balić-Vuković vodila je računovodstvo hrvatskog veleposlanstva i imala nadzor nad blagajnom, a sumnja se kako je napravila štetu od 222.280 kuna tako što je tri godine lažno prikazivala da plaća račune veleposlanstva za troškove telefona, poštarine, uredskog materijala, opreme i najamnine.
Ukrao namještaj iz veleposlanstva
U siječnju 2009. Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu predložilo je zagrebačkom Županijskom sudu da se, bez provođenja istrage, zbog pronevjere na službenoj dužnosti i krivotvorenja službene isprave odmah podigne optužnica protiv Goroslava Kellera, bivšeg hrvatskog generalnog konzula u Australiji.
Keller je punih šest godina bio konzul u Sydneyju, a optužen je zato što je prilikom selidbe u Hrvatsku sa sobom ponio i inventurni namještaj sydneyjskog konzulata, čija je vrijednost 72.800 kuna, odnosno oko 10.000 eura. Bivši konzul se pokušao opravdati tvrdnjom da je sporni namještaj imao namjeru otkupiti jer je to u skladu s pravilima hrvatske diplomacije. Istraga je pokazala kako je Keller, mjesec dana prije predaje službenog zahtjeva za otkup namještaja, njega već zapakirao u kontejner i poslao 4. prosinca 2008. za Hrvatsku. Osim toga, transport osobnih stvari, namještaja, bijele tehnike i računalne opreme stajao je nešto manje od 10 tisuća dolara, a Keller nije platio ni taj račun.
Optužen za silovanje i prijevaru
Još opskurniji skandal izbio je 3. listopada 2009., kada je hrvatski počasni konzul u Švicarskoj Waldo Bernasconi optužen za podužu listu kriminalnih aktivnosti: silovanje, prijevaru, nadriliječništvo i zločinačku organizaciju.
Bernasconi je imenovan počasnim konzulom uz pomoć veza u vrhu HDZ-a; još 1990. nalazio se u pratnji Franje Tuđmana kada je posjetio Švicarsku, a za diplomatsku službu predložila ga je Katica Ivanišević, nekadašnja predsjednica Županijskog doma u Hrvatskom saboru. U javnosti se Waldo Bernasconi predstavljao kao psiholog, specijaliziran za liječenje anoreksije i bulimije, pa su i žrtve bile uglavnom mlade djevojke. Prema sudu u talijanskom gradu Comu, prevario je 402 osobe, a raskrinkan je nakon samoubojstva jedne od navodno liječenih djevojaka, i to na temelju njezina dnevnika. Jedna od terapeutskih tehnika počasnog hrvatskog konzula bila je masaža pubisa, no zbog nje je optužen i za silovanje.
Švercao drogu
Među najveće skandale spada i događaj s početka 2005., kada je američka policija tijekom kupoprodaje droge ulovila Bernarda Barišića, čija je supruga Božica bila administrativna službenica hrvatskog konzulata u Los Angelesu. Droga je pronađena u automobilu s diplomatskim tablicama registriranima na hrvatski konzulat, a kada ga je FBI uhitio, Barišić se pozvao na diplomatski imunitet, iako ga nije imao. Završio je u zatvoru iz kojega ga je izvukla supruga. Ministarstvo vanjskih poslova je gotovo pune dvije godine prikrivalo taj diplomatski skandal, a otkriće je u prosincu 2006. objavio Novi list. Unatoč teškoj povredi službene dužnosti, Božica Barišić nije odgovarala, a do njezina povlačenja nije došlo “jer je ona dobro i korektno obavljala administrativno-tajničke poslove te nije bilo temelja za razmatranje povratka”, kako se tvrdilo u službenim izjavama iz ministarstva.
28-5-2022 FOTO-yt
Komentari