Predsjednik Županijskog suda u Zagrebu, Ivan Turudić u HRT-ovoj emisiji Otvoreno istaknuo je kako to što je Ivica Todorić otišao u London ne znači automatski i da će morati ostati u pritvoru.
Prije svega, je li njegov let u London bio bijeg ili ne je, smatra Turudić, osjetljivo je pravno pitanje, a drugi razlog zbog kojeg bi se mogao braniti sa slobode je taj što je za njega zatražen pritvor zbog mogućnosti utjecaja na svjedoke.
“Većina svjedoka ili svi su već ispitani. Sad, opet je to opcija državnog odvjetništva hoće li ono staviti novi prijedlog za određivanje istražnog zatvora po novoj osnovi, ali pričekajmo par dana pa ćemo znati kakva će biti sudska odluka”, rekao je Turudić.
Kako stvari stoje, Todoriću je omogućeno da odlaskom u London izbjegne boravak u istražnom pritvoru.
Nije pobjegao, već otišao
I odvjetnik Veljko Miljević misli kako nema govora o bijegu. “Bijeg postoji onda ako ste obavezni obitavati u određenom prostoru pa taj prostor napustite. U momentu kad je Todorić napustio Republiku Hrvatsku tada nije postajalo nikakvo ograničenje njegovog kretanje”, ističe.
To znači da bi Todorić, nakon što danas i sutra bude ispitan, mogao biti u Kulmerovim dvorima već za vikend.
Predsjednik Županijskog suda u Zagrebu Ivan Turudić već je ranije izjavio da je DORH odustao od ispitivanja još neispitanih svjedoka, što praktički znači da prestaju pritvorske osnove zbog kojih je Todorić izručen. Posve je izvjesno da će Todorićeva obrana zatražiti njegovo puštanje na slobodu.
Mediji izvještavaju kako Državno odvjetništvo ima još jednoga asa u rukavu – mogućnost da za Todorića zatraži novi istražni zahtjev, a zbog opasnosti od bijega, i to u predmetu vezanom uz Nexus ulaganje.
Pet točaka optužbe
Glavna točka optužbe protiv Todorića i suokrivljenih odnosi se na lažiranje financijskih bilanci Agrokora tijekom posljednjih desetak godina. Optužba se prije svega temelji na nalazima financijskih vještaka i revizora iz PwC-a, a svodi se na lažno prikazivanje poslovanja s dobiti, čime je Todoriću kao vlasniku, odnosno njegovoj tvrtki u Nizozemskoj bilo omogućeno da godinama uzima nepripadajuću dividendu – ukupno 720 milijuna kuna.
Druga je točka optužbe vezana uz navodne troškove pripreme projekta IPO-a, izlaska Agrokora na burzu, pri čemu je sporan način knjiženja troškova koji su premašili dvije milijarde kuna te povezanost tih troškova sa spomenutim projektom. Prema optužbi, veći dio troškova odnosi se na privatne pozajmice i troškove Todorića i povezanih osoba koji su na koncu pali na teret Agrokora.
Prema trećoj optužbi, Todorić za kupnju Kulmerovih dvora nije koristio samo pozajmice Agrokora, koje je potom vratio, već je i financijskim manipulacijama izvukao iz Agrokora oko 122 milijuna kuna.
Četvrta optužba, piše Jutarnji list, vezana je uz vrlo zamršen koloplet financijskih transakcija iz 2013. kada je Ivica Todorić otkupio paket povlaštenih dionica Agrokora od Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za 100 milijuna eura. Prema optužbi, Todorić je osobno stekao te dionice, a da uopće nije angažirao vlastita sredstva, nego isključivo sredstva Agrokora.
Prema petoj točki, Todorić je s računa tvrtke Agrokor AG u Švicarskoj izvukao najmanje 64 milijuna kuna podižući gotovinu koju je zadržavao za sebe te plaćajući razne privatne troškove. Todorića i suradnike tereti se i za organiziranje prikrivenog financiranja koncerna kroz mjenično poslovanje čime su lažno umanjili zaduženje za približno milijardu i pol kuna.
Zasebna istraga o Nexusu
Zasebnom i naknadno otvorenom istragom obuhvaćeni su nezakoniti zajmovi koje je tijekom 2016. godine investicijski fond Nexus Private Equity Partneri preko tvrtke Nexus ulaganja dao Agrokoru. Riječ je o ukupno 47,5 milijuna kuna protupravno pribavljenih na štetu ulagača. Tom je istragom obuhvaćeno i slično kreditiranje Agrokora preko Nexusa vezano za financiranje Agrokorova projekta hotel Plat.
Komentari