Neposredno nakon što je svoje impresije sastankom s vladinim ministrima trebali iznijeti poduzetnici, HRT je prekinuo izravan prijenos te u emisiju Studio 4 ubacio reprizni prilog od jutros. Tima su gledatelji mogli čuti samo stav ministra gospodarstva Marića o onome što su ponudili gospodarstvenicima zatvorenima zbog mjera protiv koronakrize. Kada je svoj stav trebala iznijeti druga strana, prijenos je prekinut.
No, srećom je N1 televizija nastavila prijenos. A ono što se moglo čiti jest da su poduzetnici nakon sastanka – ‘potreseni’.
Naime, ministar Zdravko Marić izašao je pred novinare nakon razgovora s predstavnicima HUP-a i ugostiteljima te otkrio koje mjere pomoći pripremaju za ugostitelje.
Prema njegovim riječima gledat će se pad prihoda. “Svi oni koji ostvare pad prihoda veći od 70 posto bi ostvarili mogućnost za pomoć, ali još ćemo razmotriti prijedlog da se taj postotak smanji”, kazao je Marić.
No, odbio je razgovarati o smanjenju PDV-a što su poduzetnici tražili.
“Više smo potreseno današnjim razgovorom. Jasno je zašto smo na dnu EU, ove mjere su rezultat PR akcije, a ne ekonomske aktivnosti. Mjere idu isključivo za radna mjesta koja su ugrožena zatvaranjem. Kao ugostitelj i poduzetnik mogu reći da se bojim.
Što dalje? Već je sad spontano okupljanje u Min. financija. Zadužit se da bi se i dalje zakopavali od nas se ne bi trebalo očekivati.
Ljudi sa sigurnom plaćom na brodu izvikuju solidarnost s nama koji se utapljamo. Ne znam zašto poduzetnici nisu građani ove države. Milsim da smo zalijepljeni na dnu zbog nekih prošlih vremena”, rekao je Vedran Jakominić.
“Nudi nam se jedno rješenje koje su japanci već tradicijski primjenjivali- to je harakiri, zaključio je jedan od poduzetnika te šutke otišao.
Istovremeno, puno ugostitelja i poduzetnika prosvjeduje u Zagrebu, pale lampaše ispred Ministarstva financija.
“Držim ugostiteljski objekt, ne možemo se nositi s troškovima. Nitko nam ne pomaže, mi smo zadnja rupa na svirali. To više tako neće biti”, rekao je jedan prosvjednik za N1. Kaže da sada ne radi ništa i ne može dati plaće. Od vlade traži pomoć. Bilo kakvu, kako je rekao prosvjednik.
“Ne predstavljamo samo ugostitelje, ima puno djelatnosti koje ne mogu raditi. Nismo mi jedini u takvoj situaciji. Došli su naši konobari, kuhari, slastičari, svima je ugrožena egzistencija”, rekao je jedan od prosvjednika.
Podsjetimo, Udruga Glas poduzetnika je u subotu priopćio da vlada mora obeštetiti sve one tvrtke koje su zatvorene ili nisu formalno zatvorene, ali imaju pad prometa veći od 50 %, u iznosu do 80 % prošlogodišnjeg prometa.
Poduzetnici su na sastanku tražili i privremeno smanjenje PDV-a na pogođene djelatnosti, ali ministri su ih glatko odbili i nisu htjeli ni razgovarati o tome. Doznaje se kako je ministar gospodarstva Tomislav Ćorić bio izričito protiv tog prijedloga.
Rješenje koje je vlada ponudila poduzetnicima je samo za prosinac, a za sljedeće mjesece bi se tek razgovaralo.
30.11.2020. FOTO: yt
Komentari