Most je u utorak nešto iza podneva u Hrvatskom saboru predao potpise građana prikupljene za raspisivanje referenduma kojima se traži ukidanje covid potvrda i “stožerokracije”, odnosno prebacivanje ovlasti s Nacionalnog stožera na Sabor.
Objavili su da imaju 410. 533 (za referendumsku inicijativu Odlučujmo zajedno), odnosno 409.219 potpisa (za inicijativu Dosta je!), što je više od potrebnih 368.867.
– Poslana je jasna poruka što ljudi žele. Tražim od vlade i sabora da brzo prebroje potpise i raspišu referendum”, rekao je Petrov.
Hvala svim našim volonterima i onima koji su dali potpis. Imamo referendum✌️ pic.twitter.com/RYXt8pDc9V
— Most (@MostHrvatska) January 24, 2022
Ranije danas pokazali su kutije s potpisima.
Sve je spremno😉
Građani su rekli snažno NE kompromitiranom Stožeru, diskriminatornim i nelogičnim covid potvrdama kao i neustavnom donošenju mjera! #dostaje #odlučujmozajedno pic.twitter.com/SxcRdiV6bI
— Most (@MostHrvatska) January 24, 2022
-Jedini grad u kojem covid-potvrde nikad nisu uvedene je grad Sinj gdje je gradonačelnik Miro Bulj. Cijelo vrijeme smo se vodili znanstvenim činjenicama da bi se pokazalo da smo u pravu, izjavio je Nikola Grmoja.
– Još besmislenije mjere koje su se najavljivale 4.siječnja prikupljenim potpisima nisu stupile ne snagu. To je već prva pobjeda ovog što radimo. Trenutno svjedočimo velikom broju zaraženih zbog činjenice da su još uvijek na snazi covid-potvrde. Građani troše novac za kućne testove, onemogućuju im se njihova osnova prava a zdravstveni sustav je opterećen. Smatramo da je došlo vrijeme da se covid-potvrde ukinu, rekla je Marija Selak Raspudić.
Gordan Jandroković je objasnio što slijedi dalje.
Zahtjev za raspisivanje referenduma, kazao je, upućuje se Odboru za Ustav i poslovnik koji će donijeti zaključak o kojem će se raspraviti na plenarnoj sjednici Sabora i nakon toga će se zatražiti od Vlade da provjeri ima li organizator dovoljan broj potpisa kako bi se mogao raspisati referendum.
Nakon što Vlada, odnosno Ministarstvo uprave i pravosuđa, odrade svoj dio posla i utvrde o kojem se broju potpisa radi, o tome informiraju Sabor. U dosadašnjoj praksi brojanja potpisa, obično bi ih, zbog različitih razloga, ‘otpalo’ oko deset posto.
“U slučaju da je prikupljen dovoljan broj potpisa, ponovno se ulazi u proceduru prema Odboru za Ustav koji donosi zaključak ili o raspisivanju referenduma ili da se od Ustavnog suda zatraži mišljenje je li referendumsko pitanje bilo u skladu s Ustavom”, objasnio je Jandroković.
Referendum se, prema pravilima, treba održati između 20 i 40 dana nakon raspisivanja.
24-1-2022 FOTO-yt