Koliko je Europska unija duboko trula tvorevina pokazala je situacija sa korona cjepivom. Cjepivo su platiti novcem građana, a proizvođači su ga prodali drugima koji bolje plaćaju, SAD-u, Izraelu a izgleda i Velikoj Britaniji. Napravili su to zato što mogu. Znaju da će nesposobni europski birokrati malo rogomoriti, prijetiti i na kraju nikom ništa. EU se nije znala nositi ni s migrantskom krizom, a kamoli bi s nečim drugim. Za razliko od zemalja koje na vlasti imaju političare kojima je stalo do vlastitog naroda i ne gledaju slijepo u Bruxelles, Hrvatska se snažno svrstala uz europske birokrate.
Što bi se dogodilo da je primjerice Hrvatska u Domovinskom ratu čekala da joj Europa nabavi oružje, umjesto da ga je kupovala sama. Da je tada bilo po Europi, JNA i četnici bi došli do austrijske granice.
“Sjećamo se kako je to bilo prije 30-ak godina – JNA i Milošević provode državni udar, savezna vojska se stavlja na stranu pobunjenika, a Europa po sistemu “mir, mir, mir nitko nije kriv” uvodi embargo na uvoz oružja (koje trebamo mi koji se branimo, agresor ga ima i viška!) i šalje neke smiješne europske promatrače u bijeloj odjeći. Mir u jugoistočnoj Europi su na kraju donijeli Amerikanci, odlučnom vojnom i političkom akcijom. Prije nekoliko godina Europska unija se gotovo raspada radi par milijuna imigranata. Niti ih zaustavlja, niti zna što će s njima. A mala Hrvatska, još i trećinu okupirana, devedesetih je držala pola milijuna prognanika i izbjeglica, sama! Sada, čim se dogodilo da cjepiva nema dovoljno, opet raspad. Zove se telefonom direktore firmi. Pišu se prosvjedna pisma. Ali mućak. Nitko ne šljivi europske birokrate”, piše kolumnist Vojković u Indexu.
U kakvom je stanju Europska unije govori i činjenica da je Francuska, zemlja kemičara i biologa Louisa Pasteura, utemeljitelja cijepljenja, neslavno završila u ovoj trci za cjepivom protiv koronavirusa. Tvrtka Sanofi/GSK odustala je od cjepivo protiv covida-19 jer su prva ispitivanja pokazala da je manje učinkovito nego što su se nadali. Njemačka farmaceutska industrija također kao da je nestala.
No, nije samo farmaceutika polje gdje EU zaostaje za svima drugima. Tu su i digitalne tehnologije.
Koji to mobilni telefon proizvodi bilo koja država EU-a. Nekad je bila Nokia, ali nje već odavno nema. Samsung je koreanski, Huawei kineski…Društvene mreže su sve u rukama američkih tvrtki. Facebook, WhatsUp, Viber, Twitter…
Jedino što Bruxelles čini je to da prodaje mantre o tzv. zelenoj ekonomiji. A najveći proizvođač električnih automobila na svijetu je Tesla, naravno iz SAD-a.
27.1.2021. FOTO: yt
Komentari