U travnju prošle godine u Saboru se vodila žustra rasprava o nabavci cjepiva protiv covida-19 i viškovima koji su propadali u skladištima. Dio oporbe prozivao je zbog toga Vladu i premijera Andreja Plenkovića koji je u toj raspravi otkrio da je Hrvatska dotad već donirala 700 tisuća doza afričkim zemljama, a planirala je donirati još 550 tisuća doza.
Hrvatska je naime do sada doslovno bacila oko 7 milijuna neiskorištenih doza cjepiva jer se više nitko u Hrvatskoj ne želi cijepiti. No sada prema pisanju Telegrama namjerava kupiti dodatne količine za 5,8 milijuna eura.
Na to ju prisiljava Bruxelles ispred kojeg je predsjednica Europske komisije, Ursula von den Leyen, u sumnjivim okolnostima, novcem građana EU-a,od Pfizera i drugih farmaceuta naručila čak 4,5 milijardi doza cjepiva protiv Covida-19, što je 10 doza po svakom stanovniku EU-a, uključujući i djecu. I to sada netko mora platiti. Ceh dolazi na naplatu državam članicama EU-a, odnosno njenim gražanima, pa tako i Hrvatskim.
Definirano je to Ugovorom o opskrbi cjepivom do 2023. godine.
Doduše, američki farmaceutski div Pfizer ‘velikodušno’ je ponudio Europskoj uniji isporučiti manje cjepiva protiv covida 19, uz produljeno razdoblje isporuka, do čak 2026. godine.
Pfizer je spreman smanjiti broj doza koje isporučuje za 40 posto i odgoditi isporuke, a od EU-a traži da plati naručene doze koje neće biti proizvedene
To znači da će zahvaljujući šefici Europske komisije, članice EU-a plaćati cjepivo još tri iduće godine, da bi ga bacale u smeće. I Hrvatska je, nažalost, među njima.
18-4-2023 FOTO-yt
Komentari