Slovenija je jučer proglasila kraj epidemije. Budući da je dan ranije zabilježila samo 24 nova slučaja zaraze te da su drugi epidemiološki parametri dobri, vlada naših susjeda odlučila je da neće produžavati stanje epidemije koje je bilo proglašeno do 15. lipnja.
Objavljivanje kraja epidemije probudit će optimizam, kako kod lokalnog stanovništva, tako i kod turista. No indikativno je da je Slovenija ipak na snazi zadržala određene epidemiološke mjere.
Primjerice, u prijelaznoj fazi, dok ne uđe u tzv. zelenu fazu po kriterijima Europskog centra za kontrolu bolesti (ECDC), što se očekuje krajem lipnja ili početkom srpnja, u susjednoj će zemlji nošenje maske i dalje biti obvezno u zatvorenim prostorima.
Također će na snazi ostati ograničenja broja prisutnih u zatvorenim prostorima, a uvjeti za odlazak na koncerte i drugim događanjima i dalje će biti negativan test na koronavirus, prokuženost prebolijevanjem covida-19 ili potpuna procijepljenost. U međuvremenu vlasti pozivaju na što veći odaziv na cijepljenje.
Ministar zdravstva Vili Beroš rekao je za Index da treba biti oprezan s proglašavanjem kraja epidemije te da se ono u Hrvatskoj za sada ne planira.
“Svuda u svijetu epidemija covida-19 još uvijek tinja, a postoje i zemlje poput Velike Britanije, Čilea i Rusije koje bilježe porast broja novozaraženih”, rekao je Beroš.
“Mislim da treba biti oprezan i da treba vidjeti što o tome kažu stručnjaci u HZJZ-u”, dodao je.
Iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) su za Index poručili da proglašenje kraja epidemije u Sloveniji neće potaknuti na isto u Hrvatskoj.
“Vodeći se stručnim promišljanjima, kraj epidemije uključuje ne samo pad učestalosti bolesti i pridruženih smrtnih slučajeva, već i ukidanje javnozdravstvenih mjera i s njima povezanih geopolitičkih, društvenih i ekonomskih ograničenja”, kažu u HZJZ-u.
“Štoviše, detaljna istraživanja koja su provedena pokazuju da epidemije ne prestaju iznenada. Daleko češće se proglašava kraj epidemije kada bolest padne na endemske razine, kada nova bolest u određenom društvu postane prihvaćena kao dio normalnog života”, navode u Zavodu.
Nameće se pitanje kada bi se mogli ostvariti uvjeti koje navodi HZJZ, odnosno kada bi covid-19 mogao postati endemska bolest s kojom živimo kao što živimo s prehladama i s gripom?
To će zasigurno u velikoj mjeri ovisiti o ostvarenju kolektivnog imuniteta za koji je potrebno procijepiti od 70% do 85% populacije. U Hrvatskoj je do sada cijepljeno tek oko 35% ukupne populacije – oko 17% s obje doze, a isto toliko samo s jednom.
No, u to nije postignuto ni u Sloveniji a oni su proglasili kraj epidemije. U toj je zemlji je jednom dozom cijepljeno 38% populacije, a s obje 28%.
16-6-2021 FOTO-yt
Komentari