Po prvi puta je kineski juan prestigao euro i postao druga glavna trgovačka valuta, objavila je Banka za međunarodna poravnanja (BIS). Najčešće korištene valute u međunarodnoj trgovini putem SWIFT sustava i dalje je američki dolar (84,15 posto), pa kineski juan (5,8 posto) pa tek onda euro (5,43 posto). Rezultat je to sankcija koje je EU uvela Rusiji te ju na taj način približilo Kini koja sada za razliku od Europe koristi jeftine ruske energente čime potiče svoje gospodarstvo.
Zato ne čudi da je gospodarstvo Kine u trećem kvartalu raslo brže od očekivanja, dok su potrošnja i industrijska aktivnost pozitivno iznenadile u rujnu. Industrijska proizvodnja bilježi trend rasta od 4,5 posto, dok je maloprodaja pokazala ciklički rast od 5,5 posto, oboje iznad očekivanja.
S druge strane, Njemačka koja je stidljivo gledala u pod nakon što su joj SAD probušili plinovod Sjeverni tok, te je na taj način i fizički odvojili od ruskih energetana, vjerojatno će ući u drugu recesiju 2023., s padom BDP-a od 0,2 posto u trećem kvartalu i daljnjim padom od 0,1 posto koji se očekuje do kraja godine. To je zbog slabljenja situacije u industriji, usporavanja potražnje za izvozom i energetske krize. Gospodarstvo bi moglo pasti za 0,4 posto u 2023. i oporaviti se samo 0,5 posto u 2024, predviđa BIS.
Sankcije Rusiji definitivno djeluju.
26-10-2023 FOTO-yt
Komentari