Ovih se dana na sva zvona, u središnjim informativnim emisijama, objavljuje koliko se ovoga i onoga šalje iz Hrvatske Ukrajini, koja je već dulje od tjedan dana u zastrašujuće krvavom ratu i koju napada jedna od najjačih vojnih sila u svijetu.
Ukrajina ratuje protiv nuklearne sile kojoj je na čelu nepredvidivi bivši agent KGB-a, a naši premijer i ministri kao da se trude svima, pa i Rusima, pokazati koliko su u stvari neiskusni i nedorasli, pa poimence nabrajaju što sve, eto, Hrvatska šalje Ukrajini.
Nad ovim potencijalno vrlo štetnim postupcima najodgovornijih ljudi u Hrvatskoj zgrozio se i hrvatski branitelj, umirovljeni brigadir i pilot Ivan Selak, u razgovoru s novinarkom RTL-a.
Selak je komentirao, između ostaloga, činjenicu da se u mnogim hrvatskim medijima navodi koliko se oružja šalje Ukrajini.
“To ne samo da je pogrešno, nego je i smiješno. Tako izazivaš Putina. Ako to radiš, radi to tiho. Bilo mi je smiješno, tužno i žalosno čuti našu stranu kako kaže koliko smo pušaka podijelili umjesto da šutiš i kažeš ‘poslali smo vam humanitarnu pomoć’, ali šuti o oružju”, kazao je Selak ono što svaki iskusniji vojnik, pa i laik, jako dobro zna.
Još oštrija od Selaka bila je saborska zastupnica Karolina Vidović Krišto, koja je natuknula da se Plenković i Vlada RH možda i namjerno igraju vatrom, samo kako bi skrenuli pozornost s vlastitih koruptivnih afera i sustavne pljačke Hrvatske.
Ovo je poručila u saboru:
”Posao vlade svake države jest rješavati probleme. Redovne, ili izvanredne – kao u pitanju rata u Ukrajini, to jest, na granici Europske unije.
Ali, Hrvatska nije pozvana rješavati sporove u kojima sudjeluju nuklearne sile, samim tim ova točka jest dokaz da Vaša Vlada pokušava obmanuti javnost, kako bi se Hrvatska bavila navodnom ratnom ugrozom, a samo iz razloga da se ne bi bavili padom standarda, pritvorenim ministrom Horvatom i ne-pritvorenim potpredsjednikom Miloševićem.
Obmanjivanje javnosti
Hrvatska koja je sama prošla kalvariju rata treba i mora biti solidarna s patnjama ukrajinskog naroda i primiti izbjeglice iz Ukrajine – ali nikakve vojne aktivnosti ne smije činiti. Uplitanje u ratni sukob kroz slanje naoružanja jest avanturizam i štetno za Hrvatsku.
Od današnje rasprave nikome neće u Ukrajini biti bolje, rasprava o ovoj temi je jalova i nije u hrvatskom interesu.
No, pogledajmo činjenice, pogledajmo kako pojedine države štite svoje nacionalne interese i kako se odnose prema ovome sukobu:
Američki predsjednik Biden prilikom objavljivanja sankcija Rusiji izjavio je – citiram: „Činimo to jer je to u našem vlastitom interesu.”
I doista, Sjedinjene države nisu uvele sankcije ni na naftu, ni na plin – iz jednostavnog razloga što bi to utjecalo na cijenu benzina za građane SAD-a. Jer, Amerikanci ne mogu podnijeti činjenicu da im je benzin jedan dolar. U Hrvatskoj je, inače, benzin gotovo dva dolara. Hoću reći, američki predsjednik vodi brigu o interesima Amerikanaca.
Isto tako, njemački kancelar Olaf Scholz u nedjelju je objavio niz mjera kako bi osigurao energetsku neovisnost Njemačke, ali i borbenu gotovost njemačke vojske, te je u tu svrhu osnovan fond od 100 milijardi eura koji treba njemačku vojsku učiniti efikasnom i operativnom.
Mađarski, pak, premijer Viktor Orban donio je odluku da neće dopustiti prijevoz vojne pomoći Ukrajini, obrazlažući tu odluku kako Mađarska vodi brigu o interesima mađarske manjine u Ukrajini, te da je Mađarska u ovom sukobu neutralna.
U svim ovim državama građani osjećaju na svome standardu, na cijeni benzina, na dostupnosti zdravstvenih usluga, na demografskim mjerama – da njihove vlade vode politiku zaštite nacionalnih interesa, i da rade za svoje građane.
Vladine mjere za potporu hrvatskim građanima i gospodarstvu koje je Plenković spomenuo, mogu se smatrati vicem, a ne mjerama. To nisu nikakve mjere. Jer pad standarda građana usred rasta cijena energenata je dramatičan, kao i ugroza za hrvatsko gospodarstvo.
Apsurdno i neozbiljno ponašanje
Predsjednik vlade i zastupnici vladajuće većine ponašaju se kao da Hrvatska država treba imati nekakvu aktivnu ulogu u rusko-ukrajinskom sukobu – što je apsolutno groteskno, apsurdno i neozbiljno.
No, motiv za tu teatralnu dramatičnost leži u činjenici da se kroz priču o rusko-ukrajinskom sukobu neće govoriti o tome da je Plenkovićev ministar skupa s Pupovcem krao novce iz proračuna, da mu je ministar gospodarstva i energetike Ćorić izravno optužen za zlouporabu svog položaja – i to od svog najbližeg suradnika, da su mu potpredsjednik vlade Milošević i ministar Aladrović pod istragom, da je DORH dokazivo pod političkim utjecajem – pa, uhiti Darka Horvata, ali ne uhiti njegovog potpredsjednika Miloševića? Apsurd.
Vlada treba predlagati izvanredne točke dnevnog reda, kao što je ova danas, ali po pitanju korupcije, po pitanju pada standarda hrvatskih građana, po pitanju stanja u zdravstvu, poljoprivredi i školstvu.