Online psihoterapeut je objavio osam načina za psihološko suočavanje sa zemljotresom.
Prenosimo ih u cijelosti:
1. Shvatite svoj šok
Važno je da razumijete zašto se osjećate šokirano: nema upozorenja za zemljotres i zato je jedan od najstresnijih prirodnih katastrofa. Zbog nepredvidljivosti, osjećamo gubitak kontrole što je glavni okidač za šok koji doživljavamo. Ipak, postoji nešto što možete kontolisati a to je Vaša reakcija na ono što se dešava.
Možete uraditi sljedeće:
a) Kada primijetite da postajete anksiozni ili da počinje panični napad, prekrstite ruke kao da ćete se zagrliti i počnite se milovati od ramena prema laktovima. Ponovite to milovanje 20-30 puta sa dovoljno jakim pokretima, kao što biste milovali nekog drugog kad biste htjeli da ga umirite. Ovakvi pokreti su veoma umirujući te će ubrzo usporiti Vaše moždane valove.
b) Sličan efekat postižete i kada počnete trljati dlan o dlan. Radite to nekih 10-15 sekundi, zatim stavite tako zagrijane dlanove na očne kapke i počnite duboko disati. Napravite tako bar tri duboka udaha i izdaha.
c) Počnite se milovati po licu. Koristeći jednu ruku, milujte se od obraza do ispod brade. Tu se nalaze receptori, baš kao i kod životinja (znate kako na primjer mačke vole da se dodiruju ispod brade jer ih to opušta) koji kada se stimulišu također mogu utjecati na opći nivo opuštenosti.
d) Navlažite usne, napunite usta pljuvačkom ili popijte malo vode, jer vlažna usta šalju poruku mozgu da ste opušteni. Kad smo nervozni, usta su suha.
e) Spustite ramena. Spustite ih i dok se milujete po rukama (prijedlog 1). Sve ovo šalje signale Vašem mozgu da se opuštate. Opušteno tijelo, opušten um.
f) Napravite sljedeću vježbu za uzemljenje. Navedite (možete izgovoriti na glas): pet stvari koje vidite, četiri stvari koje osjećate, tri zvuka koja čujete, dva mirisa koja možete pomirisati (ako baš nema nikakvog mirisa, napravite dva duboka udaha) i jednu stvar na kojoj ste zahvalni.
2. Pripremite se u slučaju da se ponovi
Zemljotresi su rijetko izolirani, zbog toga je dobra ideja pripremiti se emocionalno u slučaju da se ponovi. Prihvatite da bi se takvo iskustvo i sve povezane emocije mogle ponoviti. Koliko god paradoksalno zvučalo, prihvatanje ove mogućnosti pomaže da vratimo osjećaj kontrole.
3. Dajte sebi dozvolu da se zaustavite
Ako morate prekinuti to što ste radili u trenutku zemljotresa, prekinite. Zaustavite se. Možda ćete uložiti dodatni napor da se smirite, dajte sebi vremena i prostora tako što ćete nekoliko puta duboko udahnuti i izdahnuti. Neka Vaš prioritet bude njega za sebe i za Vaše bližnje. Sve ostalo može sačekati.
4. Priznajte svoje osjećaje
Kada se desi zemljotres sa određenim posljedicama, prirodno se osjećamo sretnim što smo ostali živi. Prirodno se okrećemo ka drugima koji su više pogođeni od nas. No, ne zaboravite na sebe, recite si “Sve što sada osjećam je u redu. Imam pravo da se tako osjećam”. Ponekad smo pregrubi prema sebi i možda si govorimo kako ne bi trebali biti uznemireni. Ako osjećate strah, to je sasvim u redu. Ako ste anksiozni ili bespomoćni, i to je u redu. Sve su to normalne reakcije na nenormalne okolnosti. Važno je da prihvatite šta god da osjećate.
5. Pružite podršku drugima
Istraživanjima je potvrđeno da osobe koje ne dobiju adekvatnu emocionalnu podršku odmah nakon što se dogodio zemljotres, imaju veći rizik za razvoj depresije i posttraumatskog stresnog poremećaja. Zato podržite emocionalno sve ljude oko Vas. Najviše pomaže socijalna povezanost. Ljudi se umiruju kroz kontakt s drugima. Dovoljno je da budete prisutni i svojim bivanjem uz druge pomoći ćete i sebi i njima.
6. Razgovarajte sa djecom
Normalno je da djeca i adolescenti imaju intenzivne emocionalne reakcije na zemljotres. Oni uče o strategijama suočavanja od svojih roditelja i drugih osoba od autoriteta. Ograničite njihovu izloženost medijima i budite pažljivi s riječima koje govorite pred njima (izbjegnite katastrofiziranje). Dozvolite im da govore o tome što se desilo, ali i da nastave sa rutinama koje im pružaju sigurnost i osjećaj normalnosti.
7. Nastavite sa rutinskim aktivnostima
Koliko je god moguće, nastavite sa porodičnim rutinama. To kreira “konstantu” stabilnosti koja će emocionalno umiriti sve uključene.
8. Tražite pomoć
Tražite pomoć kad Vam je potrebna. Ako prvobitne emocije ne nestanu, potražite podršku prijatelja, ili drugih osoba od povjerenja. Niste slabi ako zatražite pomoć. Naprotiv, to Vas čini jakim.
31.12.2020. FOTO: yt
Komentari