Ono što je još nedavno stajalo 1 kunu uskoro bi moglo biti jedan euro, upozorava profesor ekonomije Ivan Lovrinović.
– Kada pogledate euro koji držite u ruci i skrenete pogled na police s cijenama koje stalno rastu, sjetite se kune koja je 28 godina izvrsno čuvala stabinost cijena. Inflaciju nismo skoro niti osjećali.
Stalno brži rast inflacije u Hrvatskoj i drugim slabjim ekonomijama unutar eurozone pogoršava njihovu konkurentnost, a time slabi izvoz jačajući uvoz – a sve to vodi rastu vanjskog duga i zaostajanju u razvoju u odnosu na bogatije članice. Razlike u stopama inflacije i produktivnosti stvaraju dodatne strukturne probleme koje zajednička valuta ne može riješiti i zato će euro propasti’, predviđa prof. Lovrinović.
– O svemu tome sam godinama detaljno govorio i upozoravao da će nas euro voditi prema nazadovanju.
Svi oni koji su se oglušavali na upozorenja ili ih ismijavali neka sada uživaju u čarima eura kojeg drže na dlanu i gledaju kako se iz dana u dan topi njegova kupovna moć. Sjećate se da je 1 kg krumpira koštao oko 3 kune, a već danas oko 3 eura!’, podsjeća Lovrinović.
Inače, prema najnovijim podacima u listopadu je inflacija u Hrvatskoj iznosila 5,8 posto, dok je u eurozoni bila 2,9 %.
Daleko najblaži rast potrošačkih cijena u odnosu na prošlogodišnji listopad imali su Italija i Luksemburg, od 1,9 odnosno 2,1 posto. Slijede Latvija i Finska sa stopom inflacije od 2,4 posto.
Cijene su na godišnjoj razini ponovno pale u Nizozemskoj, za jedan posto i Belgiji za 1,7 posto u odnosu na listopad lani, pokazuju procjene Eurostata.
1-11-2023 FOTO-yt
Komentari