“Ne smijemo smetnuti s uma činjenicu da su prema tvrdnjama samih proizvođača cjepiva, cjepiva za neke ljude korisna, za neke beskorisna, a za neke iznimno opasna, upozorava hrvatski eurozastupnik, Mislav Kolakušić.
Kao pravnik smatra kako proizvodi farmaceutske industrije moraju biti izuzeti iz redovnog sustava odgovornosti i za njih se mora uspostaviti poseban sustav, sustav objektivne odgovornosti za štetu.
“Sustav odgovornosti za neispravne proizvode farmaceutske industrije u Europskoj uniji je danas izrazito nepravedan prema žrtvama štetnih djelovanja lijekova i cjepiva i izrazito naklonjen farmaceutskim tvrtkama.
S obzirom da u ovome trenutku zdravstvene vlasti sukladno preporukama WHO- a svaki smrtni slučaj od bilo kojeg uzroka u razdoblju od 28 dana od pozitivnog testa utvrđuju kao smrt od bolesti COVID-19 bez dokazivanja ikakve uzročno posljedične veze, opravdano je utvrditi objektivnu odgovornost farmaceutskih tvrtki za svaku smrt i invalidnost u roku od 28 dana od dana cijepljenja protiv bolesti COVID-19 bez potrebe dokazivanja uzročno posljedične veze, smatra pravnik Kolakušić.
Obveza informiranja o nuspojavama
Zato zahtijeva da se uvede obveza da se svakoj osobi koja se cijepi, a za djecu oba roditelja, najkasnije 24 sata prije cijepljenja mora uručiti uputu proizvođača o sadržaju i nuspojavama cjepiva. Smatra kako proizvodi farmaceutske industrije moraju biti izuzeti iz redovnog sustava odgovornosti i za njih se mora uspostaviti poseban sustav, sustav objektivne odgovornosti za štetu.
“Ako je određeni farmaceutski proizvod takve prirode da može prouzročiti štetu, u slučaju nastale štete treba pretpostaviti da je šteta uzrokovana proizvodom i bez dokazivanja uzročno-posljedične veze. Takvo pravno uređenje danas je u EU na snazi samo u Njemačkoj dok su u drugim državama članicama oštećenici prepušteni sami sebi u borbi protiv industrije koja raspolaže milijardama eura i koja može “dokazati” svaku svoju tvrdnju, a što se i događa u praksi. Izvještaj Europske komisije pokazuje da su gotovo svi slučajevi tužbi protiv farmaceutskih kompanija odbačeni zbog nemogućnosti oštećenika da znanstveno dokažu uzročno posljedičnu vezu, ističe Kolakušić.
Naglašava kako se odgovornost za neispravne proizvode danas u EU temelji na Direktivi 85/374 iz 1985. godine koja na jednak način tretira proizvođače bicikala i farmaceutske kompanije čiji proizvodi utječu na zdravlje stotina milijuna građana.
Oštećenici cjepiva u pravilu gube tužbe
“Člankom 4. te direktive koja je implementirana i u hrvatske zakone definirano je da oštećena osoba ukoliko želi naknadu štete mora dokazati štetu, neispravnost i uzročnu vezu između neispravnosti i štete. Praksa pokazuje da je to u slučaju farmaceutskih proizvoda zbog njihove kompleksnosti gotovo u potpunosti nemoguće i oštećenici u pravilu gube parnice jer u praksi ne mogu dokazati uzročnu vezu između lijekova i cjepiva i teških posljedica koje su pretrpjeli nakon medicinskih tretmana.
Europska komisija i vladajuća većina u Europskom parlamentu nažalost nisu učinili ništa kako bi osigurali da građani EU, pojedinci, ali potencijalno i desetci tisuća građana koji budu trpjeli posljedice brzo razvijenih cijepiva protiv koronavirusa, naknadno dobiju brzu i pravednu financijsku naknadu od proizvođača.
Europska unija mora prilagoditi svoje zakonodavstvo, zaštititi građane koji se odluče cijepiti i farmaceutske kompanije držati odgovornima za učinjenu štetu. Umjesto toga gledamo tajne ugovore sa farmaceutskim kompanijama sa klauzulama o odricanju od odgovornosti i prijenosom odgovornosti za štetu na države članice, odnosno na same građane tih država, odlučan je europarlamentac Kolakušić.
7.12.2020. FOTO: yt
Komentari