Hrvatska ekonomistica Maruška Vizek nalazi se u Bostonu te se akademski usavršava u sklopu programa razmjene američkog State Departmenta. Taj grad slovi kao središte tzv. woke kulture, a kako to stvarno izgleda svjedoči dr. Vizek:
– Woke kultura i agenda DEI (Diversity, Equity, Inclusion) vidljive su na svakom koraku u Bostonu, najvećem gradu savezne države Massachusetts, u kojem se trenutno nalazim na usavršavanju u sklopu programa razmjene Hubert Humphrey, koji financira američki State Department. Massachusetts se inače smatra najliberalnijom saveznom državom u Americi, u kojoj se 35 posto stanovništva deklarira kao liberali. Ujedno je prva savezna država koja je ozakonila istospolne brakove i tradicionalno se smatra utvrdom američkih demokrata. Korištenje marihuane u rekreacijske svrhe legalizirano je referendumom iz 2016., četiri godine nakon što su to učinile savezne države Colorado i Washington, a pravo na abortus zajamčeno je državnim ustavom. Život u Bostonu, najvećem gradu ove savezne države, stoga se doista doima kao život u centru woke kulture. Zastave u duginim bojama mogu se vidjeti posvuda, pa i na lokalnim crkvama. Slično vrijedi za natpise koji upozoravaju na potrebu osvješćivanja i poduzimanja mjera protiv klimatskih promjena. Miris marihuane je neizostavan dio iskustva šetnje gradom, a pojedinci različitih rodnih i spolnih orijentacija lako su uočljivi posvuda, slobodno se izražavaju i nemaju se nikakve potrebe skrivati’, opisuje Vizek te nastavlja:
– DEI politike vrlo se intenzivno primjenjuju i na Sveučilištu Boston, na kojem se trenutno obrazujem i na kojem istovremeno sudjelujem na provedbi znanstvenog istraživanja. Moj prvi susret s njom dogodio se još dok sam iz Zagreba ispunjavala upitnike kako bih dobila pravo studiranja na sveučilištu i u kojem se tražilo da odredim svoj rodni i seksualni identitet. Pod rodnim identitetom se kao opcija dobije padajući izbornik s ukupno 12 identiteta, a uključuju i neke s kojima sam se prvi put susrela, poput two-spirit identiteta, koji se odnosi na treći rod koji koriste autohtoni narodi Sjeverne Amerike. Slična određenje ponavljaju se u svim administrativnim obrascima i na njima se, čini se, inzistira. Snažno se potiče i upotreba rodno osviještenih zamjenica (ona – njezino, on – njegovo, oni – njihovo) za sve zaposlenike sveučilišta kako bi se potaknula rodna uključivost, a studente se educira kako ih koristiti, kaže Vizek.
– Ono što je, međutim, vrlo važno istaknuti jest to da je woke kultura koju ja doživljavam u Bostonu zapravo liberalni ekstrem na spektru političke i društvene polarizacije koja se događa u Americi. Ali kako jača progresivni woke pokret, tako jača konzervativni protupokret, a snažan dodatni zamah dobio je izborom Donalda Trumpa za američkog predsjednika, svjedoči Vizek te nastavlja:
– Za otprilike dva desetljeća Sjedinjene Američke Države postat će jedina zemlja na svijetu u kojoj nijedna rasa neće imati natpolovičan udio u ukupnom broju stanovnika. Generacija Z bit će zadnja generacija u kojoj bijelci koji nisu latinoameričkog podrijetla čine većinu, a u generacijama koje su rođene poslije 2010. već sada nemaju natpolovični udio u populaciji. Već samo ove demografske promjene, bez uzimanja u obzir drugih društvenih procesa koji se događaju u Americi, bile bi dovoljno snažan katalizator za buđenje woke kulture, zaključuje Vizek u kolumni na T portalu.
19-11-2023 FOTO-yt
Komentari