U Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu u četvrtak je predstavljena knjiga povjesničara dr. Amira Obhođaša “Vojne operacije u istočnoj Bosni – zima 1941./1942.” Uvodnu riječ održali su povjesničari Davor Marijan, Nikica Barić, urednik izdanja Mario Stipančević, kao i sam autor.

“U dosadašnjoj jugoslavenskoj historiografiji sepisalo većinom jednostrano i s gledišta narodnooslobodilačkoga pokreta, izostavljajući djelovanje ostalih zaraćenih strana. Zbog toga ova knjiga ima izuzetnu važnost”, rekao je dr. Nikica Barić.
“Radi se o drugoj knjizi dr. Obhođaša s tematikom iz hrvatske vojne povijesti. Nažalost, ovakvih je knjiga malo, a područje istraživanja ove tematike je izuzetno zanimljivo. Primjerice, po prvi puta se upravo u Obhođaševoj knjizi mogu vidjeti brojne autentične fotografije iz Drugog svjetskog rata. Zastarjelo naoružanje na slikama daleko je od onog što smo navikli gledati.. O uniformama tadašnjih vojski da se i ne govori”, istaknuo je dr. Davor Marjan.
Autentične, nikad viđene fotografije
I zaista, knjiga obiluje nikad viđenim fotografijama zahvaljujući tome što je dr. Obhođaš obnašao dužnost načelnika fototeke Hrvatskog državnog arhiva u kojemu je danas pomoćnik ravnatelja.
Okupljene je zato pozdravio i ravnatelj dr. Dinko Čutura. Istaknuo je koliko su ovakva dijela važna za Arhiv.
Radi se naime o pitkom štivu za sve one koje zanima uzročno-posljedični kontekst zbivanja na području Nezavisne države Hrvatske (ali i šire) tijekom Drugog svjetskog rata. Zato je ovo knjiga koja će zasigurno naći svoju publiku među ljubiteljima povijesti, pogotovo vojne.
Autor je odabrao razdoblje zime 1941./1942. jer se upravo tada na teritoriju istočne Bosne odvilo nekoliko važnih vojnih operacija. One su u velikoj mjeri odredile daljnji tijek i razvoj sukoba na prostoru tadašnje NDH te utjecale na njihovo konačno razrješenje.
Obhođaš čitatelje uvodi u događaje pojašnjavajući kontekst koji im je prethodio; raspad i okupaciju Kraljevine Jugoslavije od strane Hitlerove Njemačke, uspostavu Nezavisne države Hrvatske te ‘trvljenja’ s Mussolinijevom Italijom, koja je od samog početka imala snažne pretenzije prema teritoriju NDH.
Srpska pobuna, odnosi s Italijom i nespremna hrvatska vojska
Početkom lipnja 1941. srpski otpor prema Nezavisnoj državi Hrvatskoj prerastao je u otvoreni ustanak na području Istočne Hercegovine te se proširio na većinu područja NDH gdje je srpsko stanovništvo bilo zastupljeno u značajnoj mjeri.

Naglo širenje pobune zateklo je vlasti NDH uvelike nespremnima. Vojne snage bile su u samom početku ustrojavanja, nedostajalo im je obuke, naoružanja kao i vojne stege te su samovoljni ispadi pojedinaca još više doprinosili širenju srpskog ustanka. Nakon Hitlerovog napada na SSSR, u lipnju 1941., u poticanje srpske pobune aktivno se uključila i Komunistička parija Jugoslavije. Italija također sa svoje strane radi sve kako bi potaknula srpsko-hrvatski sukob i destabilizirala NDH. Na taj način želi stvoriti preduvjete za vojnu intervenciju kojom bi ponovno zaposjela hrvatska područja koja je izgubila tzv. Rimskim ugovorima.
Vojne operacije tijekom zime
Kako su za to vrijeme njemačke vojne snage svojom glavninom angažirane na Istočnom ratištu, ustanak koji je izbio u NDH i Srbiji, Hitlerovoj vojsci predstavlja opterećenje koje je trebalo što prije ukloniti. Njemačka pritom nema previše izbora i mora se osloniti na saveznice, iako je bila svjesna nesuglasica između Italije i NDH te slabosti hrvatske domobranske vojske.
Uslijedilo je nekoliko vojnih operacija ‘Ozren I’, ‘Romanija’, ‘Ozren II’ kroz koje su se, uz njemačku pomoć, brusile hrvatske vojne snage. U pozadini se događa i sukob Narodnoosolobodilačkog pokreta (partizana) te Jugoslavenske vojske u otadžbini (četnika).
Tek dolaskom Jure Francetića na čelo Ustaške vojnice, hrvatske dobiva kvalitetno obučene i visoko motivirane vojnike sposobne stajati uz bok njemačkim vojnim snagama.
Uništenje glavnine partizanskih snaga
Konačno, operacijom ‘Foča’ uništena je glavnina partizanskih snaga na južnom prostoru istočne Bosne. Glavni štab s glavninom svojih snaga bježi na jug. U međuvremenu je vlada NDH donijela više mjera kojima je nastojala korigirati svoju dotadašnju politiku prema srpskome stanovništvu što dovodi do smirivanja situacije.
Ishodom vojnih operacija koje su se vodile na prostoru istočne bosne tijekom zime 1941./1942. najmanje je bila zadovoljna Italija. Podupiranje četnika produbilo je nepovjefenje vodstva NDH prema nominalnoj saveznici i gurnulo Hrvatsku u jače zbližavanje s Njemačkom. Italija se ubrzo povukla unutar svoje zone razgraničenja (Treća i Druga zona) a oružane snage NDH nastavile su se razvijati prema njemačkom modelu.
Objedinjavanje postrojbi nakon vojnih pobjeda
Ustaška vojnica dobivala je sve veći značaj i krajem rata objedinjavanjem domobranskih i ustaških postrojbi u jedinstvene Hrvatske oružane snage ostvarila je nadzor nad cjelokupnom vojskom NDH.
Sagledavajući vojne operacije koje su se vodile na prostoru istočne Bosne tijekom zime 1941./1942. u njihovj cjelini, povjesničar Obhođaš zaključuje kako one nisu donijele konačno razrješenje sukoba na prostoru Nezavisne države Hrvatske, ali su u velikoj mjeri odredile njegov daljnji tijek i razvoj.
Cijena knjige je 120,00 kn, a može se naručiti na e-adresu izdavastvo@arhiv.hr ili telefonom (01/4801-930, 01/4801-981). Po narudžbi knjigu je moguće preuzeti osobno (porta HDA) ili poštom (cijena poštarine je 40 HRK).
18.9.2020. FOTO: Hrvatski državni arhiv, D.G.
Komentari