Prije 29 godina Hrvatska je postala međunarodno priznata država. Tog 15. siječnja 1992. nizala su se priznanja članica ondašnje Europske zajednice (EZ), kao i drugih zemalja.
ekonomisti smatraju da je Hrvatska u proteklih 29 godina napravila značajan iskorak, uzme li se u obzir da je državu tek trebalo izgraditi, i to u ratnim uvjetima. Ipak, upozoravaju da je Hrvatska u posljednja tri desetljeća izgubila utrku s ostalim bivšim socijalističkim zemljama koje su joj još početkom 90-ih godina prošlog stoljeća gledale u leđa. Štoviše, sada je, s izuzetkom Bugarske, najsiromašnija članica EU, a industrija u njoj svedena je na ostatke ostataka.
“Hrvatska je, nakon Slovenije, bila najrazvijenija među postkomunističkim zemljama, a danas smo na začelju. Slovenija, Češka i druge zemlje s kojima se obično uspoređujemo u proteklom su se razdoblju snažno razvile, najprije zahvaljujući članstvu u Cefti, a onda i članstvu u EU, i dovršile su svoju tranziciju. Mi tranziciju nikada nismo dovršili, već smo izgradili državno-centralizirani planski sustav, s jakom ulogom države u ekonomiji, zbog čega smo zapravo stagnirali. Za to vrijeme druge bivše socijalističke države okrenule su se tržišno orijentiranom modelu i sada su razvijenije od nas. Zato Hrvatska danas spada u krug zemalja nedovršene tranzicije, po uzoru na Rusiju, Ukrajinu i Srbiju”, ocjenjuje za Index Damir Novotny.
“U proteklih 28 godina napravili smo puno na planu integracije u međunarodne institucije. Ušli smo u UN i Vijeće Europe, a onda i u NATO i u EU. Međutim, druge tranzicijske zemlje koje su pristupile EU brže su se razvijale od nas i danas su, s izuzetkom Bugarske, privlačnije za život i rad od Hrvatske. Jednostavno se promijenio ambijent u kojem funkcioniramo”, kaže za Index i Željko Lovrinčević iz zagrebačkog Ekonomskog instituta.
“Na početku tranzicije imali smo puno više prednosti nego što ih imamo sada. Imali smo kvalificiranu radnu snagu, snažnu industrijsku bazu i dobro poznavanje stranih tržišta. Sada su, međutim, druge postkomunističke zemlje po svemu tome bolje plasirane od Hrvatske. Nama zapravo ostaju jadranska i položajna renta, koje su jako osjetljive na udare poput ekonomskih i zdravstvenih kriza. Iz toga proizlazi da će se u budućnosti Jadran nešto brže razvijati od kontinenta, s izuzetkom Zagreba”, poručuje Lovrinčević.
I Vedriš se slaže da nismo uspjeli posložiti ekonomiju kako je trebalo.
“Nismo uspjeli posložiti ekonomiju i stvoriti model koji bi nam osigurao brži razvitak”, zaključuje Vedriš.
16.1.2021. FOTO: yt
Komentari