Bez ikakvog obrazloženja Zagrebačka je banka povećala većinu naknada za korištenje paketa usluga svojih klijenata čak 50%! To se dogodilo nakon što je Vrhovni sud presudio da su banke krive za nezakonito i nepošteno postupanje u slučaju kredita u švicarskim francima. Na temelju toga očekuju se odštetni zahtjevi 120.000 građana koji mogu biti teški čak 15 milijardi kuna. No, banke su to izgleda odlučile ponovo prebaciti na leđa građana. I to su segmentu poslovanja u kojemu nema pravne regulacije, a to su naknade.
Banke danas naplaćuju i po više od 200 različitih naknada za usluge. Na njima su dosad zarađivale oko 3,5 milijardi kuna godišnje. S povećanjem od 50 % lako bi građanima iz džepa mogli uzeti i 7 milijardi kuna, što je pola iznosa kojeg im trebaju vratiti zbog toga što su ih pokrale putem kredita u CHF.
Guverner Vujčić okreće glavu
U OTP-u primjerice navode da u troškove resursa računaju radne sate djelatnika i troškove održavanja sustava, poštarinu kod obavještavanja klijenata, cijenu manipulacije gotovinom… Guverner Vujčić na to samo odgovara – svaki pekar ima pravo odrediti cijenu kruha, a kupac – bira! To znači da banke sada mogu dio novca kojeg moraju vratiti građanima koje su oštetile putem kredita u CHF, s druge strane uzeti tim istim građanima putem većih naknada.
Suradnik Udruge Potrošač i bivši aktivist udruge Franak Denis Smajo oštar je prema HNB-u kojega optužuje da bankama de facto dopušta kartelsko ponašanje, odnosno nedopušteno udruživanje i dogovaranje kad je riječ o naknadama.
Lihvare građane
„Istu situaciju smo do prije tri godine imali s kamatnim stopama gdje su banke primjenjivale abnormalno visoke kamatne stope iako su kamate na štednju i referentne kamatne stope zbog recesije bile gotovo na nuli, što znači da su banke imale jako mali ulazni trošak. Istodobno su naplaćivale hrvatskim građanima višestruko veće kamate nego u EU i susjednim zemljama pod izlikom rizika države, iako su u strukturi svojih kreditnih plasmana koristili većinom štednju hrvatskih građana, gdje se rizik zemlje ne ubraja, kaže Smajo.
18.10.2019. FOTO: yt
VRHOVNI SUD PRESUDIO Banke su korisnicima kredita u švicarcima ukrale 15 milijardi kuna!
Komentari