Europska komisija objavila je izvještaj Pregled stanja u području pravosuđa u EU-u za tekuću 2024. prema kojem je Hrvatska i dalje na začelju među 27 država članica po neovisnosti sudaca i državnih odvjetnika.
Iako u odnosu na prošlu godinu Komisija primjećuje pozitivne trendove da se percepcija građana EU-a prema pravosuđu popravlja, Hrvatska još uvijek kaska.
Dugi niz godina uopćeno je mišljenje građana da je hrvatsko pravosuđe na niskim granama, no, takvi su stavovi pretočeni i u aktualnom dvanaestom po redu izvještaju Komisije za države-članice.
Aktualni podaci na tragu su i ranijih komparativnih analiza europskih i međunarodnih organizacija koje prate vladavinu prava u Europi i svijetu.
Primjerice, prema izvještaju Komisije, 70 posto građana RH smatra da nam sudovi i suci nisu neovisni, a od tog postotka stupanj njihove neovisnosti više od 30 posto ispitanika doživljava “jako lošim”, dok ostatak ispitanika cijeni odgovorom “uglavnom loše”.
Donji dio ljestvice država članica uz Hrvatsku drže Bugarska, Poljska i Slovačka, a na samom vrhu neovisnosti pravosuđa je Danska, koju slijede Finska, Austrija, Švedska, Luksemburg i Njemačka.
Hrvatski susjed Slovenija je na 18. mjestu a Mađarska na “visokom” 20. mjestu. Iako je potonja zemlja prema prethodnim izvještajima europskih institucija i nevladinih organizacija na samom dnu EU-a zbog sustavnog kršenja vladavine prava i utjecaja vlasti na medije relativno povoljna percepcija mađarskih ispitanika može se promatrati upravo kroz uzročno-posljedične veze manje kritičnosti građana i stupnja medijskih sloboda.
Zanimljivo je razmatranje razloga izostanka neovisnosti sudaca. Među 27 članica u Hrvatskoj je najviši postotak građana koji tvrde da suci nisu neovisni i to zbog uplitanja i pritiska vlasti i političara. Petljanje političara u rad sudaca uviđa 60 posto ispitanika, više od anketiranih u Poljskoj, Slovačkoj i Bugarskoj.
17-6-2024 FOTO-yt
Komentari