‘Nijedan zakon ne propisuje da Državno izborno povjerenstvo (DIP) nadzire financiranje protureferendumskih aktivnosti, odgovorio je DIP na poziv nevladine udruge Gong da podrži njegov zahtjev za transparentnost vlasti u kampanji protiv sindikalne inicijative ’67 je previše’, te kao i sindikate, uputi Vladu na prijavu troškova. DIP-u predsjeda predsjednik Vrhovnog suda Đuro Sessa, bivši diplomat u HDZ-ovoj vladi 1993.-1996.
Zakonom o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma nisu propisane eventualne protureferendumske aktivnosti, slijedom čega tim Zakonom nije propisano niti da bi DIP provodio nadzor financiranja takvih aktivnosti, a takve aktivnosti nisu propisane ni Zakonom o referendumu, naveo je DIP u odgovoru Hini, vezano za Gongov poziv.
Zakonom o financiranju propisano je da DIP nadzire financiranje referendumske aktivnosti, a taj nadzor provodi nad organizacijskim odborom koji se osnovan sukladno Zakonu o referendumu, ističe Povjerenstvo.
Gong je, pak, pozivajući se na posljednji televizijski spot o mirovinskoj reformi, prozvao Vladu da se izravno uključila u kampanju protiv sindikalne inicijative „67 je previše“, pozivajući je da javnosti pokaže troškove svoje protukampanje. Udruga opetuje kako je Vlada, suprotno preporukama Venecijanske komisije, samo tjedan dana uoči izbora za Europski parlament donijela novi Zakon o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma čime su postrožena pravila za referendumske inicijative, bez da je u potpunosti reguliran sam postupak referenduma, uloga vlasti, kao i izvještavanje protu-referendumskih inicijativa. Preporuke Venecijanske komisije kažu da vlasti moraju davati objektivne informacije o referendumskim inicijativama, te da korištenje javnih sredstava u kampanjama mora biti ograničeno, zato Gong poziva Vladu na transparentnost.
Ni Ustavni sud ne namjerava ništa poduzeti protiv toga što ministarstvo rada mjesecima novcem poreznih obveznika plaća reklame u kojima građanima objašnjava efekte mirovinske reforme, a posljednjom reklamom, koja se emitira na svim televizijama i radijskim postajama, osvrću se direktno na inicijativu – 67 je previše. Ministar Pavić tvrdi da to nije protuferendumska kampanja, a pritom ne želi reći koliko je novca do sada dao za reklamiranje.
Iako je vrlo je vjerojatno da će Ustavni sud u utorak na svom redovitom stručnom sastanku zatražiti od Vlade očitovanje o tomu koja je svrha kampanje koju ministar Marko Pavić naziva informativnom, a organizatori i zagovornici inicijative “67 je previše” protureferendumskom, koliko košta i kojim se novcem financira, piše u subotu Večernji list, dodajući da to neće značiti da je Ustavni sud već tada započeo neki formalni postupak.
To će u ovoj fazi učiniti samo ocijene li suci da su te radnje dovele do grubog kršenja demokratske procedure tako da narušavaju referendumsko izjašnjavanje, piše Večernji list.
A s obzirom da Ustavni sud čine suci bivši političari iz redova HDZ-a i SDP-a, gotovo je sigurno da ništa neće učiniti.
EU IZBORI BEZ PROMATRAČA! DIP dao dozvolu samo GONG-u jer oni neće izlaziti na teren
Komentari