Nakon godina strpljivog pristupa mađarskom premijeru Viktoru Orbanu ovaj put europski diplomati daju signale da “nuklearna opcija”, izbacivanje Budimpešte iz procesa glasanja u EU, više nije nezamisliva ako, kažu oni, nastavi ugrožavati sigurnost Ukrajine, zemlje kandidatkinje za članstvo u EU, piše Politico.
EU bi iskoristila takozvani članak 7, najozbiljniju političku sankciju zemlji članici, koja uključuje suspendiranje njezina prava glasa o odlukama EU, ako sljedećeg tjedna na sastanku europskih čelnika Orban pokuša spriječiti odobrenje ključne pomoći od 50 milijardi eura Ukrajini.
Pet europskih dužnosnika i diplomata reklo je da su ostale zemlje u bloku spremne poduzeti drastičan korak protiv Budimpešte, što bi bio povijesni potez za čelnike, koji se oslanjaju na koheziju i jednoglasnost.
Glasanje o pomoći Ukrajini sljedećeg tjedna ključno je i za Ukrajinu, ali i kao poruka Unije ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu da Ukrajina ima jednoglasnu potporu zapadnih saveznika. U prosincu je Orban blokirao napore EU da pošalje pomoć Ukrajini. Orban je tada rekao da bi bio spreman deblokirati svoj veto samo ako EU deblokira vlastitu zamrznutu pomoć Mađarskoj zbog kršenja vladavine prava.
Europski čelnici također žele pokazati stalnu potporu dok se Washington bori s dogovorom o vlastitim financijskim injekcijama Kijevu. Amerika se mudro izvlači iz rata kojeg Ukrajine ne može dobiti i sav teret prebacuje na Europsku uniju.
Pentagon je nedavno objavio da ukrajinskim vojnicima na prvoj crti ponestaje streljiva bez stalne potpore SAD-a. A s potencijalnim povratkom bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa, ujedno i gotovo sigurnog republikanskog kandidata za predsjednika, među europskim čelnicima javlja se osjećaj hitnosti.
“Jasno je da su šefovi država i vlada zasićeni Orbanom”, rekao je Steven Van Hecke, profesor europske politike na Sveučilištu u Leuvenu. “Vrijeme je da Orban shvati da je prijetnja člankom 7 stvarna.”
Orban je europske lidere uvukao u igru, rekao je jedan europski diplomat. “Sada pomalo gubimo. Opet ulazimo u igru i pitamo se što on hoće. Zašto bismo se brinuli o spašavanju nečijeg obraza?” nastavio je diplomat pa dodao: “Trebali bismo biti malo snažniji.”
Neke zemlje srednje i istočne Europe boje se pozivanja na članak 7, reklo je nekoliko diplomata, jer se brinu da bi se u budućnosti mogle suočiti sa sličnim nadzorom u vezi s pitanjima vladavine prava.
Posebno je upitan novi slovački premijer Robert Fico, pa je nejasno hoće li u konačnici biti lojalan Orbanu ili ostatku bloka.
Također, postoji rizik od reakcije u samoj Mađarskoj. Suspenzija prava glasa Mađarske “još bi više udaljila Mađarsku od Europske unije”, rekao je Péter Krekó, direktor Instituta za politički kapital sa sjedištem u Budimpešti.
U parlamentarnoj raspravi prošlog tjedna mađarski europarlamentarac Bal´ázs Hidvéghi iz Orbanove stranke ismijao je tu pomisao, rekavši: “Tako kopate grob Europskoj uniji. Probudite se i vratite se s tog ludog puta.”
Bruxelleski čate optužuju Mađarsku da demokratski nazaduje. Zamjeraju Mađarima napade na LGBT prava i antimigrantsku retoriku.
Što se tiče Ukrajine, Orban je govorio od početka rata da bi Kijev i Moskva trebali raditi na mirovnim pregovorima.
Utjecaj mađarskog premijera na europsku politiku vjerojatno će se ubrzati nakon izbora za Europski parlament u lipnju, kada se očekuje porast popularnosti suverenističkih opcija za razliku od korumpiranih i tradicionalno nesposobnih globalista koji su sada na vlasti i koji su EU bacili na koljena.
26-1-2024 FOTO- yt
Komentari