Iako je postupak protiv bivšeg zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića u aferi Agram obustavljen zbog njegove smrti, više od 10.000 sati njegovih razgovora s osobama obuhvaćenima mjerama tajnog praćenja, moglo bi istražiteljima riječkog PNUSKOK-a dati smjer za nove istrage. Iako njihov šef, Božo Barbarić ne može govoriti o istragama i policijskom djelovanju, poručio je da je sav materijal predmet kriminalističko-obavještajnih analiza.
Tako, navodno, jedan od krakova istrage o Bandićevoj imovini vodi u Hercegovinu, dijelove Hrvatske, ali i – Dubai. Istražitelji sumnjaju da je imao vrijednih nekretnina i pokretnina diljem Lijepe naše, pogotovo stoga što već znaju kome je Bandić ostavio novac i na koga je prepisao nekretnine, doznaje Jutarnji.
Istražiteljima na ruku ide i zakonska mogućnost da je u sklopu istraživanja protupravno stečene imovinske koristi dovoljno utvrditi odgovornost, ali ne nužno i krivnju fizičke osobe. To im ostavlja prostora da pročešljaju sve tragove. Tako su, doznaje se, istražitelji posumnjali da je Bandić jednoj od svojih bliskih suradnica ostavio milijunski iznos eura na tajnom računu u Dubaiju, pa sada istražuju trag svog novca.
Tisuće sati snimljenog materijala
U tisućama sati snimljenog materijala navodno se nalaze i neke od osoba koje su s Bandićem provele zadnje sate njegova života. U pitanju nisu samo okolnosti njegove smrti, koju istražuje Općinsko državno odvjetništvo, već i poslovni odnosi Bandića i tih osoba. Pod lupom su i tragovi novca u Hrvatskoj i inozemstvu, odnosno bankovne transakcije ili prijenosi torba s novcem preko granice. U istragama se koriste i podaci Nacionalnog sustava evidencije prelazaka granice, pa se može ustanoviti jesu li Bandićevi suradnici prelazili granicu te kada i gdje.
29-7-2021 FOTO-yt
Komentari